
Esmakordselt 4. augustil Tallinnas toimunud täispikal Ironmani võistlusega oli Tallinna Kiirabi tihedalt seotud. Lisaks spordivõistlust meditsiiniliselt turvanud viiele kiirabibrigaadile, telgivarustusele ja telgimeedikule asus võistlustulle ka meie oma võistkond. Võistkonda kuulus ujujana nn laenumees Rihard, ratturina välijuht Kaido ning jooksjana parameedik Ergo.
Võistlustrass, mille hulka kuulus 3,8 km ujumist, 180 km rattasõitu ning 42 km jooksu ei olnud kergete killast – merevee temperatuur oli jahe, rattaga tuli korduvalt sõita üles Türisalu pangast ning jooksurada viis 8 korda üles mööda Toompea mäge. Päikest ja paduvihma trotsides toodi koju suurepärane võistlustulemus – ajaga 9.30,06 saavutati oma võistlusklassis 5. koht ning üldarvestuses 11. koht.
Ka meditsiinilise julgestuse meeskonnal olid käed-jalad tööd täis – turgutada ja tohterdada tuli omajagu palju võistlejaid ning töötunde kogunes mitme võistluspäeva peale kokku napilt üle 300.
Kiidu- ja tänusõnad kõikidele meie töötajatele, kes ühel või teisel moel andsid oma panuse võistlusele Ironman Tallinn!

Möödunud nädalavahetusel toimusid järjekorras neljandad Eesti kiirabi kutsemeisterlikuse võistlused Varblas, Pärnumaal.
15 kiirabibrigaadi pea kõikidest Eestis kiirabiteenust osutatavatest ettevõtetest selgitasid, kes on parim kiirabibrigaad Eestimaal.
Terve päeva kestnud võistlusel tuli kiirabibrigaadidel kaheksal erineval harjutusel näidata teoreetilisi ja praktilisi oskusi kriitilises seisus väikelapse stabiliseerimises, raske trauma saanud isiku elu päästmises, suure hulga kannatanutega õnnetuse lahendamisel ja erinevate haiguste diagnoosimises ja ravis. Lisaks meditsiinilistele oskustele tuli näidata ka tehnilisi oskusi kiirabiauto parandamisel, füüsilisi võimeid raskesti ligipääsetava kannatanu vabastamisel, ning erinevate situatsioonide puhul meditsiini põhireeglite tundmist ja käelisi oskusi kiirabi aparatuuri ja varustuse käsitlemises.
Laupäeva õhtuks olid kohtunikud kõikide alade punktid kokku lugenud ja selle aasta võitjaks ja ühtlasi Eestsi parimaks kiirabibrigaadiks tunnistati Tallinna Kiirabi brigaad koosseisus õde-brigaadijuht Helen Vesiallik; parameedik Ergo Mets ja kiirabitehnik Raimo Veemaa.
Eestis töötab ööpäevaringselt 102 kiirabibrigaadi, kes teenindavad ööpäevas 700- 800 patsienti.Tallinna Kiirabi teenindab Tallinnat, Viimsi valda, Maardu linna ja nendega piirnevaid piirkondi 23 kiirabibrigaadi ja suvel kiirabi rattapatrulliga Vanalinnas. Ööpäevas sõidetakse välja keskmiselt 250 korda, see on uus väljakutse iga 5-6 minuti järel.
,

Tallinna Kiirabis on igapäevaselt valves 23 kiirabibrigaadi, mis teenindasid 8 piirkonnas kogu
Tallinnat, Viimsi valda, Maardu linna ja Tallinna lähiümbrust. Meil töötab kokku 466 inimest,
76 inimest on lisaks tööle ka õppimas erinevates (kõrg) koolides.
Üle normkoormuse tegid kiirabitöötajad aastas 34937 töötundi
Patsiendid avaldasid meile dokumenteeritult tänu 114 korral ja esitasid 26 arvamust ja
pretensiooni.
Lisaks kiirabi tööle viisime läbi 331 patsiendi transporti nii kodu kui välismaal ning
julgestasime 173 erinevat kultuuri ja spordiüritust.
Euroopa Liidu eesistumisega olime seotud kokku 122 tundi ja staabis 389 tundi.
Uudse trendina võtsime aasta jooksul kiirabi autos või patsiendi kodus vastu 26 sünnitust.
Kiirabi autod sattusid aastas 16 korral avariisse, kus küll õnneks keegi raskelt vigastada ei
saanud.
6 korral rünnati meie autosid, mille käigus hävines või varastati kiirabi varustust.
Kolmel korral sai kiirabitöötaja patsiendi agressiivsuse tõttu kannatada.
Kokku tegime aasta jooksul 96781 väljasõitu abivajajate juurde, mis tähendab katkematult uut väljakutset iga 5,4 minuti järel.
Tallinna Kiirabi koolituskeskuses viidi aasta jooksul läbi 180 koolitust, kus kokku osales
2734 erineva eriala inimest.

„Rattabrigaad minu arvates suurendab kindlasti üldist turvatunnet. Vanalinnas ja selle ümbruses jõuame kiiremini sündmuskohale ja isegi kui me kutsume tavalise kiirabibrigaadi appi, siis abi andmisega alustame meie koheselt. Turvatunde tekkimiseks piisab vahel lihtsalt ka vormiriides spetsialisti kohalolekust!
Asjaolu, et me pidevalt ringi liikudes kiirabitööle lisaks äratame ja vaatame üle ka kodanikud, kes erinevatel põhjustel on jäänud tänavale puhkama, on oluline nii patsiendi kui kiirabi seisukohast: puhkam jäänud kodanikud ei muutu palava päikese käes patsientideks või kuriteo ohvriteks ja iga lamaja juurde ei ole siis vaja kutsuda ka kiirabi või politsei üksust. Meie pilgu all on linnarahvas turvatud!“
Pille Tammpere – õde -brigaadijuht

Kiirabi arstibrigaadi peamine ülesanne on julgestada kiirabibrigaade sellistel väljakutsetel,
kus patsiendi elu päästmiseks on veel enne haiglasse jõudmist vajalik arstlike protseduuride
läbiviimine nagu anesteesia ehk narkoosi andmine, suurte veresoonte punkteerimine, eluohtlike
südame rütmihäirete kupeerimine või muude ,vaid eriarstile jõukohaste protseduuride läbiviimine.
Väljakutsete vaheajal nõustab kiirabiarst kiirabibrigaade sidevahendite kaudu oma tugikeskuses.
Kiirabiarst sõidab sündmuskohale kaheliikmelise meeskonnaga linnamaasturi tüüpi sõidukiga,
vajadusel saadab patsienti transpordil haiglasse koos kiirabibrigaadiga kiirabiautos.
Sellist rendez-vous tüüpi kiirabiarsti üksused on ennast hästi õigustanud mitmes Eroopa
riigis nagu Saksamaal, Hollandis, Skandinaavia maades ja Tšehhis.
Arsti kaasamisel vaid nendel juhtudel, kus arsti kohalolek on meditsiiniliselt vajalik,
võimaldab kasutada defitsiitset ja kallist arstide ressurssi ratsionaalselt ja motiveerivalt.

Ootamatult tekkiva tervisehäire puhul tekib igaühel küsimus, kust saada kiiresti abi. Vajalikku esmast abi osutab perearst või pereõde Teie oma perearstikeskuses.
Haiglate erakorralise meditsiini osakonnas (EMO) pakutakse vältimatut abi, s.o meditsiiniabi, mille osutamise edasilükkamine või osutamata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse.
Võrreldes EMOga, kus isepöördujate keskmine ooteaeg ületab nelja tundi, saab visiidi aega perearsti ja pereõe juurde planeerida. Samuti on võimalik saada visiidi ajal perearstikeskuses rohkem teavet oma haiguse olemuse ning profülaktika kohta. EMOs on fookuses raskes seisundis patsiendi kiirdiagnostika ja ravi alustamine.
Selleks, et säästa nii oma aega kui ka tervishoiuasutuse ressurssi, soovitame Teil valida sobivaima variandi. Infoleht aitab otsustada, millisesse tervishoiuasutusse oma probleemiga pöörduda.

Tallinna Kiirabis lõppes 01.09 järjekordne jalgratta-patrulli suvi.
Kiirabi jalgrattapatrull töötab suvekuudel kiire abi andmiseks kitsastel inimrohketel vanalinna tänavatel.
Vihmase ilma tõttu saime sellel aastal tööl olla kokku 61 päeval. Selle perioodi joksul saime 123 väljakutset, teenindasime 95 patsienti, kellest 23 olid erinevad traumad, päikesepistega 18, erinevad valud 25, krampe oli 5 ning erinevate joovete tõttu vajasid abi 31 inimest. Lisaks muud väiksemad terviserikked. Abiks käidi kahel korras kruiisilaevadel. Haiglasse saatmiseks kutsuti kiirabi autobrigaad järgi 43 korral.

Kiirabi rattapatrull on kiire ja operatiivne – kogu tööpäeva sõidavad nad vanalinna piirkonnas, vahel harva ka kiiretele kutsetele lähiümbrusesse.
Kahel korral sellel suvel käidi abiks näiteks kruiisilaevadel, vahel ka kaubanduskeskustes ja muudes hoonetes.
Kuna ollakse kogu aeg piirkonnas, reageerib rattapatrull kiiresti: 55% väljakutsetest oldi kohal vähem kui 5 minutiga!

„Kiirabis, nagu ikka, on alati pidev ootusärevus eelseisvate väljakutsete ees. Naudin väga improviseeritud lahendustega tööd ning rattapatrull annab selleks just sobiva väljundi, alates ratastega kaubamaja eskalaatorist üles sõitmisest kuni pikkade distantside seljatamiseni vanalinnas, mille käigus saab kvaliteetset meditsiinilist abi iga hädasolija.
Projekt, kui selline, tuleks kindlasti töös hoida just oma paindlikkuse, reaktsioonikiiruse ning eeskujuliku meditsiinilise turvatunde tagamiseks linnarahvale ja linna külastajatele“.
Ott Sääsk - parameedik